Интервю за вестник „24 часа“
Автор: Марияна Бойкова
Г-н Дончев, 2015 г. е последната за усвояване на европари от първия програмен период и първа година от втория. Какво се случва?
Особено добра комбинация се оказва.
Добра или губеща?
Нищо не губим още. Каква ще е финалната сметка, ще е ясно към февруари 2016 г. Изпълнението на проекти може да тече до 31 декември. Но да предупредя – всеки има договор и ако той свършва на 15 октомври, а бенефициентът разчита да работи до края на декември, ще плати финансова корекция. Но възможността да се работи до края на годината ни улеснява за договори с малко по-дълъг хоризонт. Оптимист съм, че ще успеем да платим голяма част от парите.
Каква част?
Наближаваме 86% реално платени средства, което е 6,9 млрд. евро. Общата финансова рамка на всички програми е 8 млрд. евро. Милиард и малко отгоре трябва да бъдат разплатени. А повечето програми са оставили по-голямата част от плащанията за второто полугодие.
Едва ли ще са 100% усвоените евросредства?
Задачата към всички е да се работи без допускане на каквато и да било прогноза за загуба. Но вероятно няма да бъде усвоен целият бюджет. Смятам, че големият успех е преодоляното забавяне по “Околна среда” и “Регионално развитие”. Оттук нататък имаме 4 месеца надбягване с часовника и със себе си. Ако не успеем да завършим някой проект до 31 декември, трябва да го приключим с национални средства. Имаме две добри новини – като абсолютен шампион се очертава програма “Човешки ресурси” – с 92% плащания, другата е “Околна среда”. В момента тя има плащания над 88%.
Докога градовете ще са разкопани заради водни цикли?
Инвестициите във водна инфраструктура са най-тежките и най-неатрактивните, защото са под земята. Направеното може да бъде оценено с ползването в годините.
Ще тръгнат ли пари от новия програмен период тази година?
Бях обещал годината да не е нулева. Надявам се законът за управлението на еврофондовете да бъде приет през есента, както и новият Закон за обществени поръчки. Има още една голяма разлика. Това е новата Информационна система за управление и наблюдение (ИСУН).
Какво е различното?
Документите по оперативните програми ще се подават в електронен вид.
А може ли в реално време да се проверява?
Да. Ползваме и много специален софтуерен инструмент, който ни позволява да проследяваме свързаности между фирми, физически лица, през брак и роднинство. Другата голяма новина е селската програма, тя също ще бъде част от ИСУН. И въпреки че не всички са съгласни, оттук нататък и всички проекти по нея ще са видими. И стигаме до новия програмен период. До края на годината ще са факт схеми по всички оперативни програми. Трудно е да направя точна прогноза, но мисля, че към 300 млн. лв. плащания ще са направени.
Финансов инженеринг в кои програми ще има?
Има различни механизми за финансов инженеринг, но общо взето това е кредитиране с европари. Разликата от кредита, който бихте получили от банка, е, че този с европейски пари трябва да е по-нисколихвен и да се получава по облекчен режим. Нашата логика е с европейски пари под формата на грант да бъде финансирано това, което няма как по друг начин.
Има мнения, че това е добре за банките, не толкова за бизнеса.
Няма как да не минава през банките, защото министерството на икономиката или на финансите не могат да дават кредити. Въпросът е да се договорят с банките такива условия, че основната полза да бъде за получателя на парите. За новия програмен период сме заделили 10% от финансовия ресурс от програмите, това са над 800 млн. евро, за финансов инженеринг. В “Иновации и конкурентоспособност” са заделени 25% от парите. Първата разлика от предишния период е, че ще има финансов инженеринг по всички програми. И втората е, че парите ще ги управлява не Европейският инвестиционен фонд, а български експерти. Затова създаваме Фонд на фондовете, който да управлява финансови инструменти по всички програми.
Преди време прогнозирахте 2% ръст на БВП тази година. Но наскоро БНБ обяви, че той ще се забави. Има ли основания за това?
За прогнозите на БНБ питайте тях. Аз гледам всички останали числа и държа на казаното от мен. Имаме ръст на износа 11%, имаме положителни данни от промишленото производство. Имаме повече заети лица с 56 000 за първото тримесечие, което не се дължи на сезонен характер.
Бюджетът има излишък от над 800 млн. лв…
Той е временен. При положение че бюджетът е планиран при дефицит, няма как да говорим за излишък в края на годината. Но спрямо същия период на миналата година числата са впечатляващи. Да, част от излишъка е от плащания с европейски пари, останалата част безспорно са усилията на държавата да си събере вземанията. Надявам се, че ще има още по-добри резултати към края на годината. Не искам да говоря като политик, който си е сложил розовите очила. Куп проблеми има още. Историята с КТБ беше само преди година, не бива да я забравяме. Имаме поредици кризи около България – като започнем със съседна Гърция, Македония, всичко което става в Близкия изток.
Очакват се нови протести на бизнеса за цената на такса “задължения към обществото”, която ще им оскъпи тока.
Бизнесът е прав да реагира, когато се накърняват интересите му. Друг е въпросът, че се наговориха куп неверни неща. Като това, че цената на тока за бизнеса у нас била най-високата в Европа, което е дълбоко невярно, или че гражданите ще плащат с 10% повече, а цената за тях падна. Има недоволство от страна на бизнеса, който не иска да му се повишава цената, и от малките ВЕИ производители, които обявяват, че ще фалират. Кой е прав?
А може би трябва да се търси баланс?
Проблемът е на малките ВЕИ производители, които са изграждали централите с еврофинансиране, а не са го обявили. Другите, които са го обявили, нямат проблем.
Те казват, че не са го крили, законът не е изисквал да го обявяват.
Цените ги е определяла КЕВР, и то така, че да се плаща кредитът, с който е направена инвестицията. А тяхната е била с процент безвъзмездно финансиране. Проявявам съпричастност към сигналите, които идват от бизнеса. Няма как производители да трупат загуби, и ако има останали несправедливости, съм отворен да ги открием и прекратим. Не твърдя, че всичко, което има да се прави в енергетиката, е направено. За мен най-голямата крачка е либерализацията. И да не водим разговори какви са цените, те са такива, каквито ги определи пазарът.
Еврофондовете имат много малък принос към икономическият растеж. Трябват ни много частни инвестиции, които да създадат постоянни работни места. Ако се вгледате каква нова емигрантска вълна се създаде, от напускащи България млади хора, можете да се хванете за главата.