„За поредна година прогнозите на държавата за усвояването на европейските фондове се разминават драстично с реалността. Неизпълнението на тазгодишния бюджет в частта на европейското финансиране официално се очаква да възлезе на близо 400 млн. лв.“ Всъщност драстично разминаване с реалността има единствено анализът, направен от колегите от в. „Сега“, а като резултат читателите ще бъдат подведени от невярна информация. Ето и някои уточнения какво всъщност показва анализът:
Нека започнем от бюджетните числа. Утвърдените през януари 2019 г. годишни разчети за разходи на средствата от Европейския съюз на Национален фонд и Държавен фонд „Земеделие“ са съответно 2.547 млрд. лева и 1.156 млрд. лева, или общо – 3.703 млрд. лева. Такива са били прогнозите още през октомври 2018 г., при внасянето на бюджет 2019. Прогнози от 4.1 млрд. лева разходи за 2019 г. е имало през декември 2017г., нормално е в тях да настъпят промени съобразно развитието на програмите.
Изпълнението на програмите не приключва догодина, а през 2023 г. т.е. има още четири години за изпълнение и разплащане.
ОП Транспорт, приоритетна ос „Развитие на жп инфраструктурата“, днес в ИСУН се виждат изплатени 230 млн. лв. или над 17% от бюджета, т.е. за времето между подготовката на статията и публикуването има изменение от 4% (60 млн. лева)
ОП Околна среда, приоритетната ос, свързана с Натура 2000 – в момента в ИСУН изпълнението е 8.9% при цитирани 7.86%.
ОП Региони в растеж – не можем да оспорим моментното състояние по цитираната приоритетна ос „Регионален туризъм“, нито да твърдим, че не изисква внимание и мерки за ускоряване на темповете, каквито се и предприемат. Но само за пълнота на информацията да отбележим, че програмата има общо осем приоритетни оси, по шест от които изпълнението е между 45% и 75%.
Интересно изведена е и пряка зависимост между евентуалното неизпълнение на бюджетните годишни разчети и загубата на средства по програмите. Или иначе казано, от изпълнението на консолидираната фискална програма с едногодишен хоризонт, преценяваме какво ще се случи с програмите, които имат десетгодишен период на изпълнение.
Еврофондове се губят при неизпълнение на цел по така нареченото правило за автоматично освобождаване. Всяка програма има финансов план по години. Планираният за дадена година ресурс трябва да бъде превърнат в плащания до края на третата година, считано от годината на планиране. Т.е. финансовият план за 2016 г. трябва да бъде изпълнен до края на 2019 г.
С тези цели се съобразяваме всяка година, така че следенето им е един вече отработен процес. Тази регулярност не позволява и изпълнението на проектите да се остави за последния момент, в края на програмния период, когато вече няма време за адекватна реакция.
И да се върнем отново към заглавието. Няма да звучи така атрактивно, но данните за 2019г. показват, че няма програми, по които се очертава загуба на средства.
Имам технология за рециклиране на стиропор. В момента този отпадък се заравя в българската земя в огромни количества. Представлява опасност за водата и почвата замърсявайки ги със стирол. Само на софийското строително сметище във Враждебна дневно се заравят над 400 кубически метра стиропор, а в цяла България само от Санирането над 90 000 куб. метра на година. Част от него след пресоване се изгаря от ромското население. Тъй, като не разполагам със средства и фирма с три годишна история как мога да осъществя тази моя идея в името на чиста България. Има бърза възвращаемост на вложените средства, както и дава начало за развитие на други бизнеси. При интерес от някой бих предоставил подробности и снимки. Помогнете г-н Дончев. Българите ще ви бъдат признателни един ден