Добрата новина днес е, че на петия ден от тежки преговори Европейският съвет постигна споразумение за бюджета на общността. Още по-добрата новина е, че тази сделка е добра за България.
Основни елементи на споразумението по новата Многогодишна финансова рамка на ЕС 2021-2027 г. и Пакета Следващо поколение ЕС. Как изглежда картината към момента:
ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ПОСТИГНАТОТО СЪГЛАСИЕ
Общият размер на Многогодишната финансовата рамка за следващите 7 години ще бъде 1 трилион и 74 млрд. евро, а общият размер на Пакета „Следващо поколение ЕС“ ще бъде 750 млрд. евро.
Така в следващите 7 години ЕС ще има възможност да мобилизира общо 1 трилион 824 млрд. евро. В общия пакет няма промени спрямо обсъжданото през последните месеци
Съотношение грантове/заеми
В Пакета „Следващо поколение ЕС“ 390 млрд. евро ще бъдат предоставени на държавите членки безвъзмездно. Държавите членки ще могат да ползват и 360 млрд. евро под формата на заеми, при възможно най-благоприятните условия, произтичащи от високия кредитен рейтинг на ЕС. В предложението на ЕК съотношението беше 500 млрд. евро грантове и 250 млрд. евро заеми.
Управление на Механизма за възстановяване
Оценката за изпълнението на проектите, финансирани по механизма ще се изготвя от ЕК. В случай, че една или няколко държави членки преценят, че друга държава сериозно се отклонява от поставените цели при изпълнението на проектите, те могат да поискат от председателя на Европейския съвет този въпрос да бъде разгледан на следващото заседание.
Върховенство на закона
Прозрачен процес, зачитащ принципа на обективност, недискриминация и еднакво третиране на всички страни членки, въз основа на подход, почиващ на доказателства.
ИЗМЕРЕНИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ
Общ размер на средствата по МФР и Пакета „Следващо поколение ЕС“
Общият размер на средствата предвидени за България по новата Многогодишна финансова рамка и по Пакета „Следващо поколение ЕС“ е близо 29 млрд. евро: 16,7 млрд. евро от МФР и 12,2 млрд. евро от „Следващо поколение ЕС“ – няма съществена разлика с първоначалното предложение на ЕК.
България е една от страните, които ще получат повече пари (над 1 млрд. евро повече) по новата МФР в сравнение с настоящата финансова рамка – и това при положение, че общият размер на новата МФР е с 62 млрд. евро по-малък от сегашния по цени от 2018 г.
За Кохезионна политика са заложени 9 млрд. евро, с 800 млн. евро повече от настоящата МФР. Това е важно за постигане на основните ни дългосрочни цели – конкурентоспособност, растеж и заетост.
За първи път в историята на членството си в ЕС България ще получи допълнителни целеви средства в размер на 200 млн. евро, предназначени за най-слабо развитите региони, за засилването на конкурентоспособността, растежа и създаването на работни места.
Ключов елемент от постигнатото от България при преговорите е запазването на правилото n+3, т.е. средствата трябва да бъдат разходвани 3 години след годината на тяхното договаряне. По този начин се осигурява необходимия времеви период за реализирането на планираните инвестиции.
В рамките на Общата селскостопанска политика, България ще има достъп до над 7 млрд. евро, 5 от които са за преки плащания за земеделските производители и 2 млрд. евро за развитие на селските райони.
Инструмент за възстановяване и устойчивост
Финансират се публични инвестиции и реформи с цел възстановяване от кризата и за постигането на устойчива, климатично неутрална, дигитализирана и ниско въглеродна икономика. След промяната на съотношението грантове-заеми – България ще има достъп до 6,217 млрд. евро грантове (6,131 млрд. евро първоначално предложение) и 4,549 млрд. евро заеми (3,151 млрд. евро първоначално предложение).
REACT-EU
Допълнително финансиране за Кохезионна политика 2014-2020 г. за продължаване на инвестициите за преодоляване на социално-икономическите последици от COVID-19. Индикативно (точната алокация ще стане ясна през м. октомври) България ще получи 656 млн. евро при 692 млн. евро в първоначалното предложение на ЕК. Намалението се обяснява с факта, че бюджетът на инструмента се намалява от 55 на 47,5 млрд. евро.
Фонд за справедлив преход
България ще има достъп до 1,178 млрд. евро. Според първоначалното предложение на ЕК за „Следващо поколение ЕС“ и в рамките на първите дискусии в Европейския съвет, България трябваше да получи 2,693 млрд. евро (вкл. с частта от МФР). Това съществено намаление се дължи на редуцирането на средствата за ФСП от „Следващото поколение ЕС“ от 30 на 10 млрд. евро.
Средства за миграция и сигурност
За защита на външната граница на ЕС, България ще получи общо близо 240 млн. евро за миграция и сигурност по МФР. Налице е общо намаление по този раздел от бюджета на ЕС, което редуцира предложените от ЕК 420 млн. евро за страната ни.
Западни Балкани
В новата МФР се потвърждава ангажиментът на ЕС към страните от Западните Балкани, за което България винаги е настоявала.
1 thought on “ЕС доказа, че от него има смисъл”