Facebook   Twitter
Flowers
  • ЗА МЕН
    • БИОГРАФИЯ
    • КАКВО РАБОТЯ
    • СВОБОДНО ВРЕМЕ
  • НЯКОИ МИСЛИ
  • ПРИОРИТЕТНИ ТЕМИ
    • ОБРАЗОВАНИЕ
    • ИКОНОМИЧЕСКА ТРАНСФОРМАЦИЯ
    • АДМИНИСТРАЦИЯ
  • В МЕДИИТЕ
    • СТАТИИ
    • ИНТЕРВЮТА
    • ВИДЕО
    • В ЧУЖДИ МЕДИИ
  • ФАЛШИВИ НОВИНИ
  • КОНТАКТИ
МЕНЮ

Борбата с корупцията трябва да е държавен и обществен приоритет

дата 05.12.2019

Борбата с корупцията е социален и свързан с публичните финанси феномен, с който всички трябва да се борим, той не може да е приоритет само и единствено на държавата. Винаги съм твърдял, че ако това в същото време не е обществен приоритет, няма как да се получат нещата.

Целия разговор с Поли Златарева в предаването „Още от деня“ по БНТ може да видите във видеото

https://nws2.bnt.bg/p/o/s/oshte-ot-denya-041219-tomislav-donchev-x264-730416.mp4
FacebookTwitterEmail
публикувано в: В МЕДИИТЕ, ВИДЕОетикет бнт, още от деня

Свързани статии

  • Българското общество е разделено на две – половината българи не вярват на машините, другата половина не вярват на бюлетините
  • Длъжни сме като най-голямата опозициона сила да предлагаме алтернатива във всеки сектор
  • Гостуване в „Панорама“

2 thoughts on “Борбата с корупцията трябва да е държавен и обществен приоритет”

  1. Болно ми Е каза:
    06.12.2019 в 14:58

    Вие казвате, че не Ви се иска да вярвате, че корупцията е придобила епидемични размери в българското общество, обаче…
    последният тест PISA доказа, че 47% от българските ученици са функционално неграмотни, а в същият момент приемът във ВУЗ е около 100%. Не ми се иска да си представя какви висшисти ще излязат от функционално неграмотни ученици.

    Вчера четох че МОН изготвя стратегия за развитие на висшето образование за периода след 2020 година, обаче пишеше че основната цел няма да бъде оптимизация… Как е възможно Австрия с 8,857 млн. население да има 5 юридически факултета, a в България с 6,950 млн. население да има 9 юридически факултета? Ясно е че тази хиперинфлация на дипломи води до по-ниско ниво в България, което ще доведе до повече корупция.

    Като допълнение: Знаете ли какво накара Хелмут Кол, да разпореди приватизация на цялата държавна собственост на бившата ГДР (8 пъти по-голяма икономика от българската по това време) от агенция Дойче тройхандскагентур за 24 месеца, след което самозакриха агенцията?
    Той знаеше че така ще спаси ГДР от разграбване, корупция и шуробаджанащина. Това се случи поради мъдростта на германския народ, включително поради изстрадания му опит от миналото. Германците знаеха, какво ги чака ако не действат бързо. Затова въпросът се приключи за 2 години и оттогава обществото се занимава с образование, опазване на природата, интеграция на малцинствата и т.н.

    Корупцията, кражбите и шуробаджанащината в България могат да намалеят с 50% ако:
    – се приватизират всички държавни предприятия
    – се намали преразпределението на БВП през бюджета до 34% (по времето на немското икономическо чудо от 1948 до 1963 с ръст от над 8% годишно държавата е преразпределяла 30% – 33% oт БВП)
    – влезем в топ 10 на световните класации за бизнес и икономическа свобода (по-малко регулации, по-малко администрация)
    – намаляване на приема във ВУЗ с 50%, на юридическите факултети с 2/3, и закриване на общините които нямат 6000 население, но за сметка на това имат по 11 общински съветника (според уикипедия община Трекляно има 1016 души население и 11 общински съветника, което е нелепо. Като сложим и кандидатите за общински съветници, които не са станали сигурно всеки десети е участвал на последните избори).
    В Сан Франциско има 11 общински съветника
    Шенген също ни е много важен.

    Отговор
  2. Болно ми е каза:
    06.12.2019 в 15:19

    Съгласен съм че социалната политика не е свързана само с плащания. Дълго време се чудех каква е разликата между немските партии ХДС и ХСС, защо десницата е разделена на две?
    В един чуждестранен сайт четох, че ХСС са по-консервативни в семейно отношение, т.к. исторически са имали големи семейства с по много деца (което може да се види от огромните къщи в Бавария) и считат семейството като най-голямото богатство.
    В следствие на това, след Втората Световна Война, въвеждат най-стрикната регулация на работното време за търговците (до 18:00 ч.).
    Идеята е че им е било трудно да се противопоставят на експлоататорските практики на някои работодатели и това е била най-лесната мярка. Така например ако някой работи като автомобилен техник, работодателят му трябва да го пусне от работа най-късно в 17:00 ч., защото хранителните магазини работят до 18:00 ч. и така има риск, въобще да не успее да си изхарчи заплатата след работа, без значение колко е спечелил. След като търговците затварят в 18:00 ч., а ти си излязъл от работа в 17:00 ч., за да успееш изобщо да си купи нещо, след това имаш много време за своето семейство и за децата си.

    На мен ми харесва тази политика, въпреки че изобщо не е дясна, защото в момента растат тотално изтървани деца. Страшно нагли и агресивни. Има родители които изобщо не ги гледат и възпитават защото по цял ден са на работа, а има работодатели които се опитват да наложат шестдневна работна седмица по около 10 часа на ден (с почивките). Опасността да станем като латиноамериканските държави е налице.

    Отговор

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Томислав Дончев / 2020 / от ослепиус