Интервю, публикувано на страниците на в-к „България днес“ – 10 май, 2012 г.
Министър Дончев, смятате ли за разумно прехвърлянето на администрации на агенции и ведомства от столицата в други градове и как бихте аргументирали подобно намерение на правителството?
Зависи как къде и колко, зависи и по какъв начин ще се случи. Идеята по принцип е добра и вземането на конкретни решения трябва да се базира на изключително детайлен анализ. Местене заради самото местене няма да има.
Водещ трябва да е следният принцип – „да доближим съответната услуга по-близо до този, който я ползва”- т.е. администрациите да са по-близо до хората, да им е по-лесно да работят с тях, да им е по-лесно да ги контролират, ако щете. Не е без значение как се осъществява връзката с администрацията-майка, както и с другите структури на правителството. Тези процеси могат да вървят по-лесно, ако има добре работещо електронно правителство. От значение е колко ще струва преместването на една или друга структура, както и как преместването ще се отрази на работата й. В крайна сметка администрациите съществуват, за да работят и служат на хората, а не сами за себе си.
Има редица страни, които с успех са прилагали подобна политика. Има страни, които са започнали и в последствие са дали назад, поради очаквани и неочаквани проблеми. Вярвам, че в България нещата ще се случат по най-обмисления начин.
В момента тече анализ. На база данните от този анализ ще стане ясно какви са възможностите и какви са рисковете. До седмица ще може да бъдем по-конкретни. Всичко, което кажа преди това, би било базирано на непълно информация и би било импровизация, а импровизациите са добри в джазовата музика, не и в държавните дела.
При всички случаи, по темата вече тече обществено обсъждане, което е хубаво. Нека се чуят всички мнения – и на политиците, и на експертите, и най-сетне на гражданите.
Вярна ли е прогнозата на вицепремиера Симеон Дянков, че икономиката по места ще се раздвижи след като се преместят агенциите?
Ще се създадат по-добри възможности за бизнеса, който ползва услугите на дадената администрация, ще се създадат възможности за заетост на квалифицирани кадри по места. Също така, когато администрациите и техните ръководители са по-близо до проблемите, да бъдат по-адекватни в решаването им.
Няма ли да има проблеми при намирането на сгради и помещения за работа на преместените институции в малките градове?
Ще се правят само възможни неща, а не невъзможни. Освен това, аз си представям местенето на институции като програма, която се развива плавно, а не като кампания. Друг положителен нюанс е, че преместването е хубав повод да се осмисли нуждата, ползите, качеството на работа на дадената структура и при нужда да се предложат допълнителни реформи. Т.е. аз си го представям като част от една по-дълбока и трайна реформа на публичните администрации, която далеч няма да включва само преместване.
Според Вас ще има ли възможност за живеене на служителите в провинцията и не е ли неразумно да се преместват служители, които са записали децата си в столични училища или по-сложното – изплащат ипотеки за апартаменти в София? Те как ще се справят, тъй като ако не искат да се местят, нито могат да се съкратят, а така ще се раздуе излишно щатът на администрацията?
Администрациите съществуват заради гражданите, а не заради служителите. Но не бива да забравяме, че служителите също са граждани, също че институциите се движат от хора и най-вече, че не можем да си позволим, където и да било, „машината да спре”. Готовността за преместване, възможностите за настаняване и водене на нормален живот, също се анализират.
Кога очаквате Министерски съвет да излезе с решение за започването на тази реформа и дали тя ще се случи до края на мандата на това правителство?
Очаквам Министерски съвет да одобри първи вариант на план или концепция следващата седмица. Ще се необходими и други решения.
Има ли опасност според Вас от „създаването на тотален хаос“, както описа резултата от подобно преместване бившият вицепремиер Николай Василев?
Не. Пак казвам, никой не мисли да прави „юруш на местенето”.
Не е ясна сумата, която ще се изразходва по преместването на агенциите. Не е ли това неоправдан разход в условията на криза, когато всеки лев от бюджета е важен?
Разходите са част от критериите, според които се преценява кога, как и най-вече – дали.
Обвиняват кабинета, че подобна реформа се прави с цел политически дивиденти заради идващите избори. Как бихте коментирали?
Противно на мненията на мнозина, реформи не се правят веднага след избори. Също така, реформи не се правят веднъж и след това да се добива право на 10 години спокойствие. Светът е динамичен, особено сега. Държавната машина трябва да реагира на всички нужди и изисквания. Това означава, че може да се наложи да се променя постоянно. Освен това, всяка система, ако не се преосмисля дълго време, има склонността да се раздува, което трябва да се коригира. Не виждам каква връзка има всичко това с изборите. Видно е, че градусът на политическите вълнения се вдига, но не може всичко да е избори. Утре някой ще каже, че резултатите от Европейското по футбол също са свързани с изборите…