Интервю на Женина Денчева за габровския вестник „100 вести“
– След проверките в страната какво се оказва, има ли водна криза или не?
Най- тежка е ситуацията в Перник, но режим на водата има и на други места. Да не коментирам, че традиционно има проблем с по- малки населени места, които са на локални водохващания. Не може да се оправдаваме с природата, защото тя е непрогнозируема стихия, а мерки трябва да се вземат. Поддържане на язовирите в добро състояние, редуциране на водозагубите, присъединяване и на малките населени места към водоснабдяване, което няма сезонни флуктуации. Въпрос не само на пари, но и на воля и организация. Между впрочем пари има достатъчно в оперативната програма „Околна среда“, но това са трудни за планиране и изпълнение проекти. Габровци още помнят какво означава през града да мине воден цикъл- това са ремонти с години, изкопи, трудности при придвижването. Ситуацията сега показва, че всички трудности тогава са били за добро. Проблеми има там, където такива мерки не са вземани.
2 600 км. тръби са подменени в страната с европейско финансиране последните години, но трябва да са повече.
– На какво се дължат проблемите с водоснабдяването в Перник?
И на природните стихии и на стихиите на човешката безотговорност. Безспорно намалени количества вода, които влизат в яз. Студена, но още: мерките, които се вземат сега за ограничаване на водозагубите и за осигуряване на допълнителни количества вода е трябвало да се вземат още през лятото. Допълнително Перник няма воден цикъл и загубите на вода там са огромни. Всички мерки, които се предприемат в момента: и за осигуряването на допълнителни количества вода, и за ограничаване на загубите, е трябвало да се вземат преди водната криза. Неслучайно сега и прокуратурата се занимава с това, кой не си е свършил работата.
– Хората в Габрово са много чувствителни на тази тема, не са забравили жестокия воден режим на водата в града преди години. Сега кметът Таня Христова казва, че реализирането на водният цикъл и надграждане на стената на яз. „Христо Смирненски“ осигуряват достатъчно вода за пиене. Вие успокоявате ли габровци, че ще имат достатъчно вода?
Да, в яз. „Христо Смирненски“ има достатъчно вода -над 17 млн. куб. метра. Добрата новина е, че надстройката на язовира е въведена в експлоатация и язовирът може да се завирява до пълния си обем – 27 млн. куб м. Т.е. ще може да бъде уловен, целият пролетен оток от топенето на снеговете. Другата добра новина е, че водозагубите са ограничени след водния цикъл, както и това, че вече 15 габровски села в посока Севлиево се водоснабдяват от язовира, което гарантира нормално водоподаване. Това подобрява ситуацията с водоснабдяването и на самото Севлиево. От тук въпросът е ВиК- Габрово да инвестира постоянно в ремонт и поддръжка на мрежата (напомням, че не всички участъци бяха покрити от водния цикъл)- поддръжката е гаранция за наличие на вода, но и за по- добри стопански показатели. Все пак водозагубите не са само технически, но и финансов проблем- губи се вода, екипи трябва да отстраняват аварии, което са излишни разходи.
– Още преди години, като кмет на Габрово, вие прогнозирахме световни проблеми с водата, осъществяват ли се те?
Измененията в климата са факт. Може да спорим на какво се дължат, но са факт. Ние не знаем колко интензивни ще бъдат те, дали няма да има години със засушаване, безснежни зими. Това означава, че ВиК системите ни трябва да са в отлично състояние и не бива да губим скъпоценната течност.
– Другата чувствителна за габровци тема – тунела под Шипка. Спазено ли е обещанието до края на 2019 да завърши обхода на Габрово, как върви обществената поръчка за построяване на тунел под Шипка, има ли кандидати?
Обходът в основната си част е готов, остават довършителни работи и трябва да се осъществи едно сложно мероприятие- свързването на обхода с трасето на прохода Шипка в района на т.н. Червен завой, заради което може да се наложи за известно време да бъде спряно движението през прохода. Ще се случи при подходящи метеорологични условия. Иначе трасето, всички важни съоръжения – вкл. и тунел и естакада са готови. Още в началото на тази година ще пуснем движението по обходния път. Това ще направи пътуването през прохода Шипка много по-бързо и удобно. Ще създаде и удобства на габровци. Достъпът до някои квартали ще се улесни много, по- лесно и бързо ще се пътува за курорта Узана.
Следващата стъпка е строителството на тунела, което трябва да започне тази година. Напомням, че още есента беше обявена обществена поръчка за избор на изпълнител, която тече в момента.
Радвам се, че това, за което са се борили поколения габровци, най-сетне се случва.
– Вярвате ли, че АПИ ще изпълни обещанието си да възстанови съсипаната от строежа на обхода инфраструктура в съседните квартали, които преживяха години наред много проблеми?
Това не е въпрос на доверчивост. Щом са поели ангажименти, трябва да ги изпълнят. Сигурен съм, че г-жа Христова, представлявайки габровци, няма да ги остави на мира, докато не изпълнят всичко обещано.
– Очаквате ли икономически растеж в страната през 2020 година?
Очаква се българската икономика да порасне с над 3 % през тази година, което е почти два пъти по-високо от средния растеж в ЕС. Разбира се може и трябва още. Затова е време да продължим усилията си за икономическа трансформация. Да внедряваме повече иновации в икономиката, да се учим да произвеждаме по-скъпи и уникални неща.
– Още не е късно за пожелания, какво е вашето послание към жителите на родния ви град Габрово?
На всички мои съграждане пожелавам на първо място здраве, да имат топлина и любов в домовете си. Нека 2020 има донесе и лични успехи, но и нови по- високи цели. А на Габрово пожелавам да се развива, да бъде по-добро за живеене и да бъде по- амбициозно, защото може.